Rozrywka

Cringe co to znaczy i kiedy używać tego słowa?

Cringe co to znaczy i kiedy używać tego słowa?

Internet jest niczym nowodworski kontynent pełen nieznanych słów, zwrotów i fraz, którymi często posługują się młodsze generacje. Zrozumienie niektórych z nich może przysporzyć niemało trudności. Jednym z takich terminów jest „cringe”. Czym jest to słowo i kiedy można je używać? Zacznijmy od początku.

Poznaj młodzieżowe słowo roku 2023!

Pochodzenie i definicja słowa 'Cringe’

'Cringe’ to słowo pochodzące z języka angielskiego, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza „skrępowanie”, „zażenowanie” lub „niesmak”. W kontekście internetowym, cringe to uczucie zakłopotania, które doznajemy obserwując jakieś zachowanie lub sytuację. Jest to nieprzyjemne uczucie, które zazwyczaj wywołuje w nas niechęć lub wręcz obrzydzenie. Odpowiednikiem „cringe” w polskim internecie byłoby słowo „beksa”.

Zastosowanie 'Cringe’ w kontekście kulturalnym

Cringe zyskało szeroką popularność w subkulturach internetowych, szczególnie wśród młodzieży. Stworzono nawet specjalne memy oparte o „cringową” estetykę, czyli pewne sytuacje lub osoby, które wywołują silne uczucie zażenowania lub skrępowania. Czy to przez niezręczne zachowanie, kiczowate wygląd, czy po prostu nieumiejętność radzenia sobie w danej sytuacji.

Popularnym źródłem „cringe” są różnego rodzaju internetowe wyzwania, nagrania z wystąpień publicznych, a nawet reakcje na popularne filmy lub seriale. Co ciekawe, cringe stało się celem do osiągnięcia dla niektórych twórców, którzy celowo tworzą treści wywołujące zażenowanie, aby przyciągnąć widzów. I choć dla wielu może to wydawać się niezrozumiałe, to jednak pomaga zrozumieć, jak wielką rolę odgrywa 'cringe’ w nowoczesnej popkulturze.

Przykłady użycia 'Cringe’ w codziennym języku

Słowo 'cringe’ można używać w wielu kontekstach. W rozmowach, komentarzach na profilach, pod postami na blogach, lub w recenzjach lub opinii o filmach, utworach muzycznych, a nawet o działaniach i decyzjach polityków. Trzy najpopularniejsze konteksty i okoliczności, w których często pojawia się słowo 'cringe’, to:

  1. Załamka – przykładem może być sytuacja, kiedy ktoś chwali się swoim nowym tatuażem, a nam jest po prostu przykro patrzeć na ten brak smaku i wykonania. Możemy wtedy napisać „O matko, ale cringe”.
  2. Sarkazm – czasami używamy 'cringe’ do wyśmiania czyjegoś zachowania, które uważamy za śmieszne lub absurdalne. Na przykład: „Boskie, popatrz na tego gościa w niebieskim garniturze, ale cringe!”.
  3. Ogólne zniechęcenie – kiedy jest nam zwyczajnie przykro z powodu czegoś, co widzimy lub słyszymy. Na przykład: „Nie potrafię oglądać tych politycznych debat, to totalny cringe”.

Wszystko to pokazuje, jak wieloznaczne i wszechstronne jest to słowo w codziennym użytku. Mówiąc krótko, cringe to jedno z tych słów, które doskonale obrazuje smakowitość i barwność języka młodzieży.

Sprawdź też: Bambik co to znaczy? Dowiedz się już dziś

Udostępnij

O autorze

Redakcja playpoland.pl to pełna entuzjazmu grupa ludzi, która specjalizuje się w tematyce filmów, seriali i szeroko rozumianej rozrywce. Sprawdź nasze najnowsze artykuły!